Неколку работи за живеењето во странство

Животот во странство ве учи на многу нешта и да бидеме искрени, не е за секого. Само одредени луѓе можат да се справат со притисокот и адреналинот кој тој со себе ги носи. Еве кои се неколкуте работи со кои сигурно ќе се соочите доколку се одлучите за живот во странство.

(0) Неколку работи за живеењето во странство

Слобода – Нов вид слобода. Слобода да правите што сакате, да патувате, да правите сопствени избори, едноставно слобода да бидете она што вистински сте.

Излез од комфор-зоната – Нема повеќе да седите во вашиот дом и да гледате како животот ви минува пред очи. Ќе успеете да ја разбудите храброста и да се сносите со едно вакво искуство.

Нови вештини – Кога одите во странство постојано ги пресметувате сумите во домашната валута, па ништо чудно да ви се подобрат математичките вештини.

Комуницирање – Постојано се среќавате со нови луѓе и неизбежно е да комуницирате. Доколку пак не го познавате јазикот добро, тогаш ќе дадете сѐ од себе за да се разберете и да ги реализирате своите најосновни потреби.

Нови случувања – Неверојатни секојдневни случки кои секогаш ќе ги паметите. Одење по болници, аеродроми, заболекари, каде сѐ ви е ново и непознато. На секој можен начин се обидувате да се објасните и да успеете во својата намера.

(1) Неколку работи за живеењето во странство

Важноста на малите нешта – Кога сте во странство сфаќате дека празниците и малите нешта кои тука не сте ги сметале за важни се оние кои најмногу ве прават носталгични.

Созревање – Се запознавате себе, стекнувате многу пријатели, се учите како да се снајдете и носите со одговорностите на животот.

Адреналин – Ништо не предизвикува поголем адреналин од качувањето во авион и патувањето кон непознато место. Не ги познавате околината, луѓето, јазикот. Е тоа е вистински адреналин!

Трпение – Сфаќате дека сте самите одговорни за сѐ. Порачувањето храна, влегувањето во такси и секојдневните нормални задачи побаруваат многу трпение. Околностите мора да се прифатат и храбро да се продолжи понатака.

Ново искуство – Ново искуство кое ќе ве промени вас, вашиот живот и кое во иднина со сигурност ќе ви донесе многу придобивки.

(2) Неколку работи за живеењето во странство


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран преведувач и толкувач. Непоправлив перфекционист. Љубопитна, интуитивна и насмеана. Ја сака уметноста и културниот живот. Идеалист. Верува во астрологија, убаво утринско кафе и позитивно размислување.

Поврзани содржини

 1. Bojan Reply

  Точно до точка 🙂

 2. Anonymous Reply

  Nema nisto tocno od toa , povelete vo stranstvo zspoznajte gi ubavinite na crnata strana od zivotot poz

 3. Anonymous Reply

  aloooooooooo

 4. Anonymous Reply

  vrska nema rmbaa kako goli kucinja i nemaa vreme ni na frizer da idat… koga se vratat doma ukarali se kako sarplaninci…. vrska nema stranstvoto so realnosta, so nego samo se izbegnuva realnosta i bas togas na covek mu letne cel zivot pred oci i nitu postigne da sozdade familija nitu svoj dom!

  • Filip Reply

   Tokmu taka e ova e realnosta za stranstvo

  • Anonymous Reply

   Напишано од некој што бил во странство на гости кај некоја тетка или сл.

 5. Anonymous Reply

  Probajte da ziveete vo stranstvo poveke od 2 god i adrenalin ke vi bide pomislata za vrakanje doma ne patuvanjeto na novi mesta.A sloboda 😀😀😀 ne postoi zatoa sto robijas vo sopstveniot zivot ne postoi sloboda vo stranstvo mnogu greski vo tekstov…

 6. adrijan Reply

  🙂

 7. јован Reply

  Сум живеел накратко во странство и ниту еден мегалополис или град на планетава земја не би го заменил со зајдисонцето во моето лозје.Со среќа на непромислените самобендисани авантуристи…

 8. Wle Reply

  Sloboda, razlucni profili na lugje, aktiven zivot, red i pravila, i nema kucina, kravi i prodavaci na jagodi po avtopat – toa e zivotot vo stransvo…i ubavo e 🙂

Остави коментар