Науката открива на каков вид момци девојките не можат да одолеат

Многу често можеме да забележиме дека одредени просечни мажи, што се однесуваат самоуверено, се многу поуспешни на љубовното поле одошто оние што имаат попривлечно лице. А сега конечно имаме објаснување за ова.

Науката открива на каков вид момци девојките не можат да одолеат

Една студија објавена во „Психолошки науки“ ни открива дека мажите чиј изглед е далеку од стандардите за убавина, но кои се многу посамоуверени околу жените, имаат и многу поголем успех со нив.

Оваа студија вклучувала 96 мажи и 103 жени кои учествувале во „брзи состаноци“, каде што секој учесник имал по 3 минути за разговор со спротивниот пол. Резултатите ни покажале дека мажите кои верувале дека се поатрактивни одошто навистина биле, и жените ги оценувале на истиот начин. Токму оваа самодоверба е клучна за успехот во љубовните врски.

Како додаток, студијата покажала и дека мажите кои се помалку загрижени за нивниот физички изглед, не само што се поуспешни со жените, туку имаат и деца со повисока самодоверба од останатите. Од друга страна пак, физички поатрактивните мажи имале поголема тенденција за неверство.

Па, сега знаеме што точно поседуваат најпосакуваните мажи – жените преферираат самоуверени момци со добро срце чиј изглед е далеку од стереотипите за убавина. Ова конечно е и научно докажано!

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар