Направете убави шарени алки од обично пластично шише

Направете убави шарени алки од обично пластично шише

Кога ќе погледнете колку е лесно, веднаш ќе посакате да направите неколку алки за вашите деца или за децата на вашите пријатели.

napravete-ubava-narakvica-za-vashite-deca-lesno-i-ednostavno-kafepauza.mk

Потребни материјали:
 • Пластично шише
 • Селотејп
 • Ножици
 • Пегла
 • Лакови за нокти
Постапка:
 1. Околу шишето облепете селотејп, онолку колку што треба во зависност од тоа колку сакате алката да биде широка.
 2. Пресечете го шишето над и под селотејпот така што ќе ви остане само парчето кое е облепено.
 3. Одлепете го селотејпот од пластиката.
 4. Земете ја пеглата, исклучете ја пареата и ставете на средна топлина.
 5. Земете го парчето од шишето кое веќе наликува на алка, и нежно допирајте го на пеглата додека постојано го вртите во круг (како што е прикажано во видеото). Повторете го ова и од другата страна.
 6. Откако ќе ја добиете посакуваната форма, бидете креативни со лаковите за нокти боејќи по внатрешноста на алката.

Едноставно, нели?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Верува во луѓето и сака да ги разбира. Музиката – страст, кафето – љубов. Позитивна личност и ја гледа добрата страна и во најлошите работи. Невозможното е возможно кога ќе се открие вистинскиот пат.

Поврзани содржини

Остави коментар