Направете сами преубав божиќен венец

Направете сами преубав божиќен венец

Зелениот венец потекнува од евангелската традиција, но на почетокот на дваесеттиот век бил усвоен во сите земји и без оглед на религијата, тој е симбол на исчекувањето на Божиќ. Четирите поставени свеќи го симболизираат времето на исчекување за Божиќ – по една свеќа се пали секоја недела.

Овој венец обично се прави од зимзелени гранки (сребрена смрека, ела или бор). Покрај тоа, се додаваат и махагонија, ловор или смрека. Католичката традиција најчесто користи свеќи со виолетова боја, кои ги симболизираат адвентистичките литургиски фустани, или црвени – како симбол на радоста на исчекувањето за празниците.

Погледнете подолу како сами да направите украсен венец.

Потребни материјали:

  • Стиропор во форма на прстен со дијаметар 15-20 см
  • Свитлива зелена жица
  • Силиконско лепило
  • Градинарски ножици
  • 4 мали, дебели свеќи
  • Гранчиња ела, бор, смрека
  • Сушени портокали
  • Стапчиња цимет
  • Мали медени колачиња
  • Sвездест анасон

Постапка:

1. Започнуваме со правење зелена основа. Прикачете борови гранки во круг и завиткајте ги со свитливата жица околу стиропорот. Додадете неколку гранки ела и повторно прицврстете ги со жицата.

2. Повторете ја постапката со останатите гранки. Потоа додајте и од останатите растенија, завиткувајќи ги со жица. Правете го тоа со клешти, за да си олесните.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар