Направете сами: Практична тегличка за отстранување лак за нокти

Направете сами: Практична тегличка за отстранување лак за нокти

Автор: Кристина Лазаревска

Отстранувањето на лакот од ноктите за многу жени претставува секојдневна здодевна рутина. И додека на сите ни е познат вообичаениот начин на отстранување со помош на памук и ацетон, ширум светот се промовираше нова метода – тегличка со ацетон како практичен отстранувач на лакот за нокти.

1-napravete-sami-praktichna-teglichka-za-otstranuvanje-lak-za-nokti-kafepauza.mk

Со цел да ви ја олесниме оваа рутина, ви презентираме упатство за тоа како сами да си ја направите оваа супер практична тегличка!

Потребен материјал:
  • Тегличка со капаче (од некоја крема или балзам)
  • Сунѓер (се препорачува што помек)
  • Ацетон

3-napravete-sami-praktichna-teglichka-za-otstranuvanje-lak-za-nokti-kafepauza.mk

Чекор 1: Сунѓерот исечете го по должина.

Чекор 2: Откако ќе го исечете сунѓерот, двата дела што ќе ги добиете замотајте ги еден околу друг така за да создадете спирален ефект (да наликува на полжав).

Чекор 3: Така свитканиот сунѓер сместете го во тегличката.

Чекор 4: Во тегличката сипете поголема количина ацетон, потребно е сунѓерот да се натопи.

4-napravete-sami-praktichna-teglichka-za-otstranuvanje-lak-za-nokti-kafepauza.mk

И тоа е тоа! Вашиот нов и практичен отстранувач на лак за нокти е готов. Сè што треба да направите е да го ставите прстот во средина помеѓу сунѓерот и да вртите лево-десно.

Кога ќе завршите со нејзиното употребување добро затворете ја тегличката до следното користење.

5-napravete-sami-praktichna-teglichka-za-otstranuvanje-lak-za-nokti-kafepauza.mk


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар