Направете сами: Молив од гранка дрво

Со малку креативност и трпение, вие можете да направите молив од гранка дрво, со кој ќе можете навистина да пишувате, но кој исто така ќе ви служи и како украс или интересен поклон за вашите најмили. Тој се прави брзо и лесно, нема да ве чини многу, а со сигурност ќе уживате при неговата изработка.

Направете сами: Молив од гранка дрво

Потребен материјал:
  • Гранка со дебелина на еден прст
  • Графит од 2 милиметри
  • Дупчалка и бургија
  • Лепило за дрво
  • Нож за острење
  • Пила (по потреба)
Начин на изработка:
Исечете ги гранките со должина од петнаесетина сантиметри. Доколку немате пила, можете да употребите нож.

Направете сами: Молив од гранка дрво

Со молив означете ја средината на гранката каде што треба да пресечете и да го ставите графитот.

Направете сами: Молив од гранка дрво

Во средината на гранката направете дупка со дебелина од 3 до 5 сантиметри.

Направете сами: Молив од гранка дрво

Направете сами: Молив од гранка дрво

Проверете дали графитот влегува во дупката.

Направете сами: Молив од гранка дрво

Ставете го долниот дел од графитот во лепило, а потоа веднаш вметнете го во гранката.

Направете сами: Молив од гранка дрво

Отсечете го вишокот графит и оставете го лепилото да се исуши.

Направете сами: Молив од гранка дрво

Со нож изрежете ја гранката и изострете го графитот.

Направете сами: Молив од гранка дрво

Веќе го имате вашиот нов и уникатен производ кој ќе ги изненади оние околу вас!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар