Направете сами: Кармин од мастика за џвакање

Доколку ви е здодеано да давате многу пари за кармин, притоа никогаш не наоѓајќи ја совршената нијанса која ја сакате, тогаш можеби е време да го погледнете овој едноставен домашен рецепт. Ќе ви бидат потребни само 3 состојки и 10 минути. Па ајде, почнете веднаш и бидете уникатни.

Направете сами: Кармин од мастика за џвакање

Потребни состојки:
  • Мастика за џвакање
  • Вазелин
  • Боја за храна
Начин на подготовка:

Во еден сад ставете неколку мастики за џвакање и една супена лажица вазелин. Изберете ја бојата во која сакате да биде вашиот кармин и ставете онолку колку што сакате тој да биде текстуриран. Ставете ја мешавината во микробранова печка на 30 секунди, па добро измешајте. Потоа вратете го садот повторно и оставете го во микробрановата уште 30 секунди.

Измешајте го продуктот и сипете го во празна кутија за кармин, која потоа ќе ја ставите на 5 минути во фрижидер. И тоа е тоа. За помалку од 10 минути ќе бидете единствената личност која има кармин направен од мастики за џвакање. За повеќе детали, погледнете го следново видео.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар