Најстудениот град во светот

Најстудениот град во светот

Овој мал град, наречен Оимјакон, се наоѓа во северен Сибир, а познат е по тоа што го држи рекордот за најстудениот град на планетата Земја, каде што температурите паѓаат и до -71,2 Целзиусови степени.
Најстудениот град во светотЗа да се стаса до најблискиот град Јакутск, потребни се 3 часа патување со автомобил по замрзнатите патишта. Во ова гратче птиците замрзнуваат дур се во лет, но сепак луѓето некако издржуваат да преживеат. Доколку температурата се движи околу -50 Целзиусови степени, состојбата се смета за нормална, а дури кога ќе отиде многу пониско, се прогласува вонредна состојба, се затвораат училиштата, луѓето не одат на работа и слично.Најстудениот град во светотНајстудениот град во светотНајстудениот град во светотНајстудениот град во светотНајстудениот град во светотНајстудениот град во светотНајстудениот град во светотНајстудениот град во светотНајстудениот град во светотНајстудениот град во светот


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар