Најпродаваните автомобили во земјите ширум светот

Најпродаваните автомобили во земјите ширум светот

Овој интересен график е направен со податоци кои датираат од крајот на 2010 година. Можеби не се добиени некои неочекувани резултати, но сепак интересно е да се погледне која кола е најпродавана во повеќето земји од светот. Нормално, во земјите каде што се произведува некој бренд, таму со сигурност е автомобилската марка е и најпродавана, па така во Италија владее „Фиат“, во Франција „Пежо“, во Германија „Фолксваген“, во САД „Форд“ и така натаму. Нашата земја ја нема на оваа мапа, а од земјите од балканските простори, во Србија владее „Фиат Пунто“, во Босна и Херцеговина „Шкода Фабија“, во Словенија „Рено Клио“, и во Бугарија „Форд Фиеста“. Што мислите вие која кола е најпродавана во Македонија?

Најпродаваните автомобили во земјите ширум светот

Кликнете на сликата за да ја видите во оригиналната големина (2567x1706)

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. Име Reply

  golf 3

 2. Commie Reply

  И јас мислам дека во Македонија има највеќе голфови, односно volkswagen

 3. Цаци Reply

  Што да мислиме, Македонија ја нема на картава!!!

 4. bajc Reply

  definitivno golf 2

 5. Име Reply

  yugo

Остави коментар