Најплатените музички ѕвезди за минатата година

Музиката инспирира, опушта, охрабрува, расположува, но и им носи еден куп пари на тие што ја создаваат. Албуми, тури, пишување текстови, авторските права и слично, ги полнат џебовите на пејачите и бендовите, зависно од тоа кој колку се потрудил. Доколку сакате да знаете кои музичари заработија најмногу пари претходната година, погледнете ја следнава листа.Најплатените музички ѕвезди за минатата година1. Ју-ту – 195 милиони американски долари
2. Бон Џови – 125 милиони американски долари
3. Елтон Џон – 100 милиони американски долари
4. Лејди Гага – 90 милиони американски долари
5. Мајкл Бабл – 70 милиони американски долари
6. Пол Макартни – 67 милиони американски долари
7. Блек ајд пис – 61 милион американски долари
8. Иглс – 60 милиони американски долари
9. Џастин Бибер – 53 милиони американски долари.
10. Дејв Метјус бенд – 51 милион американски долари
11. Тоби Кит – 50 милиони американски долари
12. Ашер – 46 милиони американски долари
13. Тејлор Свифт – 45 милиони американски долари
14. Кети Пери – 44 милиони американски долари
15. Бред Пејсли – 40 милиони американски долари
16. Том Пети и „Хартбрејкерс“– 40 милиони американски долари
17. Џеј Зи – 37 милиони американски долари
18. Бијонси – 35 милиони американски долари
19. Ејси/Диси – 35 милиони американски долари
20. Шон Диди Комбс (Пи Диди) – 35 милиони американски долари
21. Тим Мекгро – 35 милиони американски долари
22. Мјуз – 35 милиони американски долари
23. Раскал Флетс – 34 милиони американски долари
24. Кени Чесни – 30 милиони американски долари
25. Ријана – 29 милиони американски долари

———————————————————————————————————————————————————————
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар