Најнеобичните монети на 21-от век

Колекционерството на монети е широко распространето хоби. Но, постојат ретки примероци од овие парички со неверојатно висока цена, па оттаму од хоби тоа полека преминува во сериозен бизнис. Американските монети се највредни во светот и покрај нивната куса историја. Нивната вредност варира од десетици илјади долари до милиони долари, во зависност од квалитетот и достапноста. Погледнете неколку од најпознатите и најнеобични монети од различни делови на светот…

Најнеобичните монети на 21-от век

Камерун, 2011 година, 1000 франци

Најнеобичните монети на 21-от век

Монголија, 2011 година, 500 тугрици

Најнеобичните монети на 21-от век

Брегот на Слоновата Коска, 2010 година, 1000 франци

Најнеобичните монети на 21-от век

Конго, 2007 година, 10 франци

Најнеобичните монети на 21-от век

Либерија, 2001 година, 10 долари

Најнеобичните монети на 21-от век

Австралија, 2011 година

Најнеобичните монети на 21-от век

Либерија, 2005 година, 10 долари

Најнеобичните монети на 21-от век

Остров Палау, 2008 година

Најнеобичните монети на 21-от век

Полска монета од 2008 година, посветена на Олимпијадата во Пекинг, 10 злоти

Најнеобичните монети на 21-от век

Канада, 2002 година, 20 долари

Најнеобичните монети на 21-от век

Бенин, 2011 година, 100 франци

Најнеобичните монети на 21-от век

Островот Ниуе, 2008 година, „Калининград“, монета од серијата „Патот на Амбер“, 1 долар

Најнеобичните монети на 21-от век

Камбоџа, 3000 риели

Најнеобичните монети на 21-от век

Палау, 2007 година, 5 долари

Најнеобичните монети на 21-от век

Островот Ниуе, 2008 година, 1 долар

Најнеобичните монети на 21-от век

Шпанија, 2007 година, истражувачки брод „Hesperides“, 10 евра

Најнеобичните монети на 21-от век

Либерија, 2004 година

Најнеобичните монети на 21-от век

Остров Палау, 2010 година, 5 долари - монета со мирис на море од серијата „Чувство за рај“Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Минималист ;)

Поврзани содржини

Остави коментар