Најмалото девојче на светот со најголемата приказна за раскажување

Најмалото девојче на светот со најголемата приказна за раскажување

Кога ќе ви кажат дека ќе бидете родител, се надевате дека детето и мајката ќе бидат здрави и дека секој го очекува светла иднина. Но понекогаш родителите добиваат навистина тажни вести. Ова ѝ се случило на Ема Њуман.

Ема и нејзиниот сопруг Скот биле родители на 3 ќерки и едвај ја чекале четвртата. Но, овој пат породувањето започнало 4 недели порано и се појавиле проблемите во семејството.

Родителите сфатиле дека нивната ќерка ќе биде мала бидејќи е прерано родена, но ни тие ни лекарите не биле подготвени за она што следувало.

Парот не знаел дека нивната ќерка ќе биде најмалото девојче на планетата. Таа била долга само 25 центиметри и тежела 0,9 килограми. Ја крстиле Шарлот, но не знаеле колку долго ќе преживее.

Шарлот била премногу нежна и лекарите не им дозволувале да ја држат. Таа била малку поразвиена од 16-неделно предвреме родено бебе, а нејзината иднина не изгледала добро.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар