Најлудите тобогани низ светот

Обожавате водени паркови и сте во потрага по највозбудливите тобогани низ светот? Дојдовте на вистинското место. Погледнете ги најлудите 18 тобогани ширум светот од кои највисоките се протегаат на висина од 40 метри, а најбрзите достигнуваат незамисливи брзини и до 100 км/ч.

Најлудите тобогани низ светот

Во Флорида се наоѓа 36-метарскиот тобоган „Summit Plummet“ кој изгледа како скијачка скокалница.

Најлудите тобогани низ светот

Во Јужна Кореа тобоганот „AquaLoop“ е еден од најавантуристичките во светот.

Најлудите тобогани низ светот

Тобоганот „Wildebeest“ во Индијана е најдолгиот тобоган во светот кој трае неверојатни 2 и пол минути.

Најлудите тобогани низ светот

Тобоганот „Tantrum Alley“ во Дубаи

Најлудите тобогани низ светот

Во првиот затворен воден парк во Кина се наоѓа магичниот тобоган „Bulletbowl“.

Најлудите тобогани низ светот

Тобоганот „Scorpion’s Tail“ во Висконсин е висок колку 10-катна зграда и во него би се движеле со брзина од 15 м/с.

Најлудите тобогани низ светот

Тобоганот „Leap of Faith“ на Бахамите ве води низ тунел кој поминува во аквариум со ајкули.

Најлудите тобогани низ светот

Тобоганот „King Cobra“ во Њу Џерси има делови кои се под агол од 50 степени.

Најлудите тобогани низ светот

Со тобоганот „Città del Mare“ во Италија буквално завршувате во Средоземното Море.

Најлудите тобогани низ светот

Тобоганот „Insano“ во Бразил моментално го држи рекордот за највисок тобоган во светот со висина од неверојатни 40 метри и во него би се движеле со брзина од 100 км/ч.

Најлудите тобогани низ светот

Тобоганот „Head-first Racer“ во Кина е одличен за оние кои бараат малку натпреварување.

Најлудите тобогани низ светот

100-метарскиот тобоган „Jumeirah Sceirah“ во Дубаи достигнува брзини и до 80 км/ч.

Најлудите тобогани низ светот

Сè што треба да знаете за тобоганот „Epic Plunge“ е дека се наоѓа на брод за крстарење.

Најлудите тобогани низ светот

Тобоганот „L2“ во Австрија

Најлудите тобогани низ светот

Тобоганот „Giant Slide“ во Кина

Најлудите тобогани низ светот

Тобоганот „Big Thunder“ во Флорида ве води до пад од 45 степени и брзини до 30 км/ч.

Најлудите тобогани низ светот

Тобоганите „Master Blaster Water Coasters“ ве водат на авантура низ целиот воден парк во Дубаи.

Најлудите тобогани низ светот

Тобоганот „Boeing 747“ во ОрегонБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. In Love Reply

    Preubava devojka.I jas sum zavisen od kofein,pa koja e slucajnosta?Od tolku lugje na svetov konecno te pronajdov…Fizika ne mi e bas jaka strana,ama serijalot Big Bang Theory go obozavam. :p

Остави коментар