Најголемиот минијатурен аеродром во светот

Најголемиот минијатурен аеродром во светот

Најголемиот светски модел на аеродром е сместен во „Miniatur Wunderland“ во Хамбург, Германија. Овој музеј е едно од најпосетуваните туристички места во северна Германија и е домот на многу минијатурни модели, меѓу кои се наоѓа и најголемиот модел на железница.
Најголемиот минијатурен аеродром во светотМинијатурниот модел на аеродром е направен според „Fuhlsbüttel“, меѓународниот аеродром кој се наоѓа во Хамбург, Германија. На него има безброј реквизити, меѓу кои 40 авиони, 40.000 светла, 15.000 човечки фигури, 500 автомобили, 10.000 дрвја, 50 возови, 100 вагони, 300 згради и околу 200 копчиња и прекинувачи. За да се изгради биле потребни 7 години, а неговата изградба чинела 4,8 милиони американски долари.Најголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотНајголемиот минијатурен аеродром во светотСАКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Стефан Reply

    Дали се продава ова
    и ако се продава дали може
    да се купе онлајн? 🙂 ♥

  2. Тина Reply

    Јас сум била во музејот, можеш да одиш да го посетиш и да си купиш „играчки„ од продавницата за сувенири 🙂 И нема само аеродром туку и цели градови и пристаништа…

Остави коментар