Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

Најдобар начин да се стоплите во ладните зимски ноќи, е да си направете топло кафе, да се стуткате во вашето ќебенце и да си пуштите романтичен филм кој само ќе придонесе за потполно да се опуштите во прекрасната зимска идила. Потсетете се на филмските сцени со страсни бакнежи кои ќе ви го одземат здивот и ќе ве натераат да ги гледате по кој знае кој пат.

Casablanca (1942) – Казабланка

Бакнежот помеѓу Ингрид Бергман и Хамфри Богарт, ќе ве потсети на романтичната филмска сцена која е една од најгледаните и најпознатите на сите времиња.

Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

Breakfast at Tiffany’s (1961) – Појадок кај Тифани

Романтичните сцени помеѓу преслатката Одри Хепберн и Џорџ Пепард, се класично четиво за сите љубители на романтичниот филм.

Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

Pretty Woman (1990) – Убава жена

Кој може да им одолее на прекрасните Џулија Робертс и Ричард Гир во неповторливиот романтичен филм „Убава жена“?

Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

Four weddings and one funeral (1994) – Четири свадби и еден погреб

Романтичната комедија кога Хју Грант ја открива својата љубов Енди Мекдауел, е задолжителен филмски избор кој истовремено ќе ве разнежни и насмее.

Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

Romeo + Juliet (1996) – Ромео + Јулија

Гледањето на класичната Шекспирова драма преработена во модерни услови и истовремено зачинета со страсните бакнежи помеѓу Леонардо Дикаприо и Клер Денс, ни малку нема да ве остави рамнодушни.

Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

Titanic (1997) – Титаник

Шармантниот убавец Леонардо Дикаприо и овој пат нè остава без здив во прекрасните романтични филмски сцени со неговата партнерка Кејт Винслет.

Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

Moulin Rouge! (2001) – Мулен Руж!

Доколку сте обожаватели на филмските мјузикли, а сакате тие да бидат и романтични, „Мулен Руж!“ е вистинскиот избор за вас, каде ќе ги видите страсните бакнежи помеѓу Никол Кидман и Иjан Мекгрегор.

Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

Spiderman (2002) – Спајдермен

Спајдермен е филм кој не спаѓа во категоријата на романтични филмови, но токму овде ќе го видите најкреативниот бакнеж на сите времиња.

Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

The Notebook (2004) – Бележникот

Иако овој филм завршува тажно, сепак големата љубов која ја откриваат главните актери и незаборавните споделени бакнежи, се доволни за да придонесат овој филм да биде ваш романтичен избор за викендов.

Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

Twilight (2008) – Самрак

За сите тинејџери кои се вљубеници во фантазијата и надреалното, „Самрак“ е одличен избор, кој воодушевува со филмските бакнежи помеѓу Кристен Стујард и вампирот Роберт Патинсон.

Најдобрите филмски бакнежи на сите времиња

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

 1. 9gager Reply

  Twilight… really?

 2. LkO Reply

  Twishit??? OMG! А Ема Вотсон И Руперт Гринт?!?!

  • Darth Kate Reply

   Најочекуваниот филмски бакнеж во мојов живот беше тој со Ема и Руперт, и шо е за право – воопшто не ме разочараа.
   За разлика од Лањо – сагава…

 3. Waldorf Reply

  Навистина, Twilight?
  Колку подобри филмски бакнежи постојат….

 4. biljana Reply

  samo da si dojde maz mi 🙂

  • igor88 Reply

   so ke go nateras da vise zakacan za stapalata i ti da go baknes kako kirsten danst?

Остави коментар