Музички инструмент од 21 лулашка

Секоја пролет, во прометната област во делот за спектакли во Монтреал се поставува некаква интерактивна музичка инсталација која притоа предизвикува колективен ритуал. Овие несекојдневни проекти овозможуваат нова гледна точка на идејата за соработка и на мислата дека можеме да постигнеме многу повеќе групно отколку индивидуално.Интерактивен музички проект со лулашкиОваа година Daily Tous Les Jours, направиле огромен инструмент кој е составен од 21 музичка лулашка. Секоја од нив при движење создава различни ноти и кога тие се употребуваат кооперативно се создава прекрасно музичко дело. Погледнете го видеото за да видите како поточно функционира овој музички инструмент:

Интерактивен музички проект со лулашкиИнтерактивен музички проект со лулашкиИнтерактивен музички проект со лулашкиИнтерактивен музички проект со лулашкиИнтерактивен музички проект со лулашки


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар