Мудроста на Карл Густав Јунг: Не може од човекот да излезе она што го нема

Мудроста на Карл Густав Јунг: Не може од човекот да излезе она што го нема

Карл Густав Јунг е еден од најпознатите психијатари и психотерапевти. Тој го истражувал човечкиот ум целиот негов живот и дошол до многу интересни сознанија. Јунг навлегол во сржта на природата на човекот барајќи одговор на прашањата зошто постојат лоши луѓе на светот и како да се доживее вистинска среќа.

Мудроста на Карл Густав Јунг: Не може од човекот да излезе она што го нема

„Зборот ’среќа’ би го изгубил своето значење ако не е балансиран од тагата.“ – Карл Густав Јунг

Неговата мудрост е неоспорлива, а доказ за тоа е и неговото толкување за човечката енергија кое ќе ви ги отвори очите и ќе ве наведе на размислување…

Постојат луѓе кои мислат дека ширењето позитивна енергија може да се научи, дека постојат фрази, зборови или реченици кои создаваат позитивна енергија сами по себе.

Не е така.

Енергијата, позитивна или негативна, се наоѓа во човекот.

Не може од човекот да излезе она што го нема. За да можеме да шириме мир, мора најпрво да се наполниме со мир. За да можеме да шириме радост, мора најпрво нашето срце да биде радосно.

Во спротивно и најутешните зборови ќе звучат како напад од устата на незадоволниот човек.

Доколу ви се допаднаа овие мудри зборови, прочитајте што вели Карл Густав Јунг за животот, психологијата и постоењето.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар