Можеме да ги погодиме вашите години? Решете го овој тест и дознајте!

Не мора да знаете илјадници приказни за да бидете центарот на вниманието – можете да го сторите тоа и со едноставни математички трикови. Токму затоа и ви го претставуваме овој одличен трик со кој можете да ги воодушевите сите ваши пријатели. Сѐ што треба да направите е да одговорите на овие 6 прашања, чии одговори ќе ве одведат до годините на личноста што ја тестирате. Без грешка!

Можеме да ги погодиме вашите години? Решете го овој тест и дознајте!

Најпрво, замислете еден број од 1 до 9

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Потоа, помножете го замислениот број со 2

X * 2

Додајте 5 на вашиот резултат

X * 2 + 5

Помножете го резултатот со 50

(X * 2 + 5) * 50

Ако ви поминал роденденот годинава, додајте 1767, а ако не, тогаш 1766

((X * 2 + 5) * 50) + 1767

((X * 2 + 5) * 50) + 1766

Одземете ја годината на раѓање од целосниот резултат

(((X * 2 + 5) * 50) + 1767) – 19XX

(((X * 2 + 5) * 50) + 1766) – 19XX

Би требало да добиете троцифрен број. Првата бројка е онаа која ја избравте на почетокот, а останатите две се вашите години. Погодивме?

Математички трик кој го освои светот: Кој број чевли носите и колку години имате?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Nekoj Reply

    Ne pogodivte. Zamisliv broj 6, a imam 27 godini, 1991 sum roden vo avgust. Ne se brukajte so gluposti

Остави коментар