Моќта на убедувањето објаснета во 59 секунди

Моќта на убедувањето објаснета во 59 секунди

Моќта на убедувањето е многу корисна карактеристика како во бизнисот, така и во секојдневните животни ситуации. Ова видео ќе ви прикаже како функционира психологијата на убедувањето во 59 секунди.

Истражувачите во еден експеримент барале од куќите во едно соседство да постават големи знаци за безбедно возење на што никој не се сложил, додека во друго соседство побарале да постават мали знаци со истата порака, при што скоро сите се сложиле. По некое време, на втората група куќи им пришле повторно со барање за замена на малите знаци со поголеми и неверојатно, дури 76% од луѓето се согласиле. Значи, шансите за убедување се зголемуваат ако почнете со помало барање.

Моќта на убедувањето објаснета во 59 секунди

Па, ако сакате некого да убедите во нешто, почнете со помалку, а откако ќе го придобиете, побарајте повеќе.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар