Моќна кампања на National Geographic за загадувањето со пластика

Списанието National Geographic само што започна информативна и шокантна кампања наречена „Планета или пластика“. Ова е проект од кој секој треба да научи нешто.

Моќна кампања на National Geographic за загадувањето со пластика

Повеќето од нас се свесни дека има премногу пластика во нашето опкружување. Сите се чувствуваме малку виновно кога фрламе нешто пластично во корпата за отпадоци. Но што ако се соочиме со ужасните последици од нашата зависност од пластика?

Моќна кампања на National Geographic за загадувањето со пластика

Ова е една од целите на иконската кампања на списанието. Луѓето зад овој проект бараат како да го променат начинот на кој користиме пластика. Ако потрошувачите и организациите можат да работат заедно и да направат промена на фундаментално ниво, корпорациите надежно ќе го исполнат барањето на јавноста и ќе ја намалат пластиката во нивните продукти.

Моќна кампања на National Geographic за загадувањето со пластика

Самото списание води со пример. Тие почнале да ги испраќаат своите изданија во хартија наместо пластика. Бидејќи секоја промена, без разлика колку мала изгледа, може да биде од помош.

Моќна кампања на National Geographic за загадувањето со пластика

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар