Мили лами им носат радост на болните и постарите

Мили лами им носат радост на болните и постарите

Во Америка постојат околу 10.000 животни тренирани за терапија. Од сите тие, 14 се лами. Во статија која била објавена за „Colors Magazine“, фотографката Џен Озборн придружувала 2 лами-терапевти во нивната посета на центарот за рехабилитација „Белингам Хелт“ во Вашингтон.Мили лами им носат радост на болните и постаритеНа фотографиите можете да ги видите Marisco и N.H. Flight of the Eagle, две лами тренирани за терапија од страна на Ники Кукленски. За да бидат избрани, ламите мора да се барем 2 години стари, никогаш да не биле исхранувани со шише и да поминат на неколку тестови кои го мерат нивното однесување во стресни ситуации. Само мал дел од ламите имаат темперамент кој им овозможува да бидат терапевти.Мили лами им носат радост на болните и постарите Мили лами им носат радост на болните и постарите Мили лами им носат радост на болните и постаритеБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар