Математички проблем кој зачуди илјадници: Дали вие ќе успеете да го решите?

Математички проблем кој зачуди илјадници: Дали вие ќе успеете да го решите?

Дали и вие сте едни од оние личности што едноставно обожаваат математички проблеми, загатки и слични предизвици кои си поигруваат со вашиот ум? Ако одговорот е позитивен, тогаш во продолжение следува нешто во што навистина ќе уживате. Обидете се да го решите овој математички проблем кој зачуди илјадници луѓе ширум светот. За само неколку денови, се појавија над 3 милиони коментари онлајн. Па, дали вие ќе успеете да го решите?

Математички проблем кој зачуди илјадници: Дали вие ќе успеете да го решите?

 • Кога ќе бидете подготвени, кликнете тука за решението

  Овој математички проблем има 2 можни решенија.

  Метод #1 – Додајте го решението на претходната равенка до броевите од следната линија

  1 + 4 = 5

  5 + 2 + 5 = 12

  12 + 3 + 6 = 21

  Тоа значи дека сме добиле: 21 + 8 + 11 = 40.

  Па, доколку го следевте овој метод, тогаш вашиот одговор би бил 40.

  Метод #2 – Можете да се обидете да ги множите броевите на следниов начин

  1 + (4 × 1) = 5

  2 + (5 × 2) = 12

  3 + (6 × 3) = 21

  Тоа значи дека сме добиле: 8 + (8 × 11) = 96.

  Според овој метод, решението е 96.

  Па без разлика дали добивте 40 или 96, вие сепак точно ја решивте загатката. Одлично завршена работа!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

 1. white Reply

  906

 2. dragan Reply

  nemoze da e 40 bidejki ako se ode po red treba da se ode 4+7=32:5+8=45:6+9=60:7+10=77 i na kraj pak 8+11=96 i po ovoj nacin e 96

Остави коментар