Масовна тепачка со перници

Илјадници млади луѓе се собраа пред Бранденбуршката порта во Берлин во неделата напладне, со цел да го соборат рекордот за најмасовна тепачка со перници.  Акцијата започнала наеднаш околу 16 часот, а во неа учествувале туристи, случајни минувачи, па дури и полицајци кои биле изненадени од бурата од пердуви.Масовна тепачка со перници.

„Ова е комплетен хаос, многу ми се допаѓа!“ – објаснува Тајчи Нагаи, посетител од Јапонија, која случајно влетала во оваа акција.

Масовна тепачка со пернициМасовна тепачка со пернициОвој настан бил организиран за да се сруши рекордот за најголемата тепачка со перници во историјата, кој дотогаш го држеше група од 3.707 учесници, поставен во Сомерсет, Англија во 2008 година. Засега нема официјални бројки за тоа колку луѓе учествуваа во неделата во Берлин, но на настанот креиран од организаторите на Фејсбук, присуството го потврдиле повеќе од 12.000 луѓе.
Масовна тепачка со пернициМасовна тепачка со пернициНастанот брзо започнал, но и брзо завршил. Повеќето учесници биле на возраст под 30 години, а местото на случувањето го напуштиле по еден час, оставајќи бела прекривка од пердуви насекаде околу портата.
Масовна тепачка со пернициМасовна тепачка со пернициМасовна тепачка со пернициМасовна тепачка со пернициМасовна тепачка со пернициМасовна тепачка со пернициМасовна тепачка со пернициМасовна тепачка со пернициМасовна тепачка со перници


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар