Магични тунели креирани од природата под кои секој би сакал да помине

Магични тунели креирани од природата под кои секој би сакал да помине

Природата знае да биде неверојатно убава, но постојат нејзини креации кои се едноставно магични. Зарем не би сакал секој да прошета по патека опколена со дрвја кои креираат покривка од гранки кон небото во пролетна или летна ноќ? Или пак да мине низ цветна алеја која со природните мириси има моќ да ги разбуди сите наши сетила?

Мрачната жива ограда во Северна Ирска (1)

Мрачната жива ограда во Северна Ирска (1)

Мрачната жива ограда во Северна Ирска (2)

Мрачната жива ограда во Северна Ирска (2)

Некои од овие тунели се потпомогнати од човечка рака, но други се сосема случајни креации на природата. Без разлика што дрвјата бавно растат, со разни методи и многу трпение, тие можат да бидат скулптурирани во различни воодушевувачки форми.

Некои тунели од дрвја пак, се сосема случајно создадени. Таков е Љубовниот тунел во Украина, кој е популарно место за фотографирање на брачни партнери. Овој тунел е воедно и дел од функционална железница. Навистина, некои феномени на природата можат да делуваат магично.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Bis Reply

    http://www.boredpanda.com/magical-tree-tunnels/ ……….
    i ova uspeavte da go ukradete…mislam sekoja cest,ne znaete nisto sami da smislite,pa barem tekstot sami da go napisevte a ne da preveduvate od stranava….CCCC

    • Кафе пауза Reply

      Bis, изгледа не си прочитала и видела убаво. Превод е кога зборовите од еден јазик идентично се пренесуваат на друг. Ова не е таков случај. Второ, голем дел од фотографиите се инспирирани од линкот кој си го посочила, но ако подобро преброиш и погледнеш, ќе забележиш дека кај нас има повеќе фотографии. Според тоа, можеме да се навредуваме, но следниот пат, барем да ц’цкаме за нешто со подобра причина.

Остави коментар