Луѓето со сини очи имаат една заедничка тајна која ќе ве остави без зборови

Луѓето со сини очи имаат една заедничка тајна која ќе ве остави без зборови

За многумина, сините очи се најубави и најпривлечни можеби затоа што потсетуваат на небо, море, нешто совршено и возвишено. Токму поради тоа, сините очи се предмет на интерес за многу научници.

Луѓето со сини очи имаат една заедничка тајна која ќе ве остави без зборови

Според најновите истражувања, сините очи кријат една неверојатна вистина која е заедничка за сите луѓе со оваа боја на очи. Имено, само луѓето со европско потекло имаат сини очи. Научниците со години го проучувале генот OCA2 чии носители имаат кафеави, зелени или костенливи очи, со цел да откријат како тој мутира. Меѓутоа, тие цело време биле фокусирани во погрешна насока. Мутацијата е всушност пронајдена во генот HERC2 кој функционира како прекинувач и ја исклучува кафеавата боја, поради што гледаме сина боја. Поради тоа можеме да кажеме дека синооките луѓе се всушност луѓе со „лажни“ кафеави очи.

Истражувањето исто така тврди дека само луѓето со европско потекло имаат сини очи. Научниците веруваат дека оваа мутација се случила за време на првите миграции на нашите предци во северна Европа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар