Лоши вести за љубителите на белото чоколадо: Дознајте ја вистината за овој сладок десерт

Лоши вести за љубителите на белото чоколадо: Дознајте ја вистината за овој сладок десерт

Повеќето луѓе знаат дека постојат 3 главни типови чоколадо: бело, млечно и темно. Освен тоа, најголемиот дел од луѓето знаат кое чоколадо им е омилено. И темното и светлото чоколадо имаат свои фанови, но што е всушност белото чоколадо?

Лоши вести за љубителите на белото чоколадо: Дознајте ја вистината за овој сладок десерт

Единственото нешто што ги поврзува вистинското и белото чоколадо е формата и вкусот, бидејќи белото чоколадо не содржи ни грам какао. Состојките на белото чоколадо не се воопшто здрави, бидејќи станува збор за штетни билни отрови, вештачки ароми и шеќери во големо количество. Неговата хранлива вредност е еднаква на нула.

Попрецизно, белото чоколадо содржи путер од какао, шеќер и остатоци од млеко. Белото чоколадо мора да содржи најмалку 14% млечни остатоци, меѓу кои 3,5% млечни маснотии и не повеќе од 55% шеќер и други засладувачи.

Па, дали белото чоколадо е вистинско чоколадо? Одговорот е не, бидејќи не ги содржи двете главни состојки, а тоа се чоколаден ликер и какао што се неизоставен дел од сите видови вистинско чоколадо.

Секако дека ни црното чоколадо не е најздравиот избор ако се претера, ама дефинитивно треба да го одбегнувате белото чоколадо. Освен тоа, овој тип чоколадо може да ви направи проблеми со дигестивниот систем.

Нареден пат кога ќе го избирате вашиот десерт, направете паметен избор!

Во продолжение прочитајте ја разликата помеѓу белото и црното чоколадо.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар