Љубовта е најважна во животот: 25 животни мудрости од Тибет

Љубовта е најважна во животот: 25 животни мудрости од Тибет

Секојдневната брзаница создава неверојатен стрес и притисок кај човекот. Потребна е голема вештина и моќ за да се најде баланс во животот, помеѓу работата, семејството, домот, пријателите. Предизвиците се големи, а човекот, се чини, заборава да го живее вистинскиот живот, затоа што постојано е во потрага по нешто поубаво, повозвишено, поголемо. Забораваме дека едноставноста ги крие најубавите работи во себе, а главната нишка е љубовта.

(1) Љубовта е најважна во животот: 26 животни мудрости од Тибет

Прочитајте ги 26-те мудрости од Тибет поврзани со животот и ќе сфатите колку малку е потребно за среќа.

1. Ти се допаѓа – кажи.

2. Не ти се допаѓа – кажи.

3. Некој ти недостасува – јави му се.

4. Не ти е јасно – прашај.

5. Сакаш да се сретнете – јави се.

6. Сакаш нешто – побарај.

7. Никогаш не се расправај.

8. Сакаш да бидеш јасен – објасни.

9. Ако си погрешил/а – веднаш кажи го тоа и не барај оправдувања.

10. Секогаш имај на ум дека секој има своја вистина и дека таа често не се совпаѓа со твојата.

11. Не комуницирај со лоши луѓе.

12. Во животот најважна е љубовта, сè останато е залудно.

13. Човечките проблеми постојат само во главата на луѓето.

14. Твоето опкружување не е ниту зло, ниту добро, тоа може да постои и без тебе.

15. Обиди се да извлечеш задоволство од секое случување.

16. Секогаш имај на ум дека животот е најскапоцен.

17. Не биди здодевен/здодевна.

18. Запомни дека никому ништо не должиш.

19. Запомни дека никој ништо не ти должи.

20. Не жали ги ниту времето, ниту парите што си ги потрошил/а на спознавање на светот.

21. Во животот секогаш сметај само на себе.

22. Верувај им на своите чувства.

23. Со жените, како и со децата, биди трпелив и малку понизен.

24. Живеј денеска, затоа што вчера помина, а утре можеби никогаш нема да дојде.

25. Знај дека денешниот ден е најубав ден!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Книжевник, новинар, сонувач... Го обожува утринското кафе без шеќер. Верува дека убавите нешта се кријат во мали и едноставни пакувања.

Поврзани содржини

Остави коментар