Леденото момче: Ова дете изодува по 5 километри во смрзнувачки услови за да стигне на училиште

Пред некое време, 8-годишно момче од Кина изодело околу 5 километри за да стигне до неговото основно училиште во градот Ксинџи во областа Јунан за да прави тест. Температурите надвор изнесувале -9 степени Целзиусови! Откако неговата приказна стана популарна на Интернет, многу луѓе го контактирале училиштето за да придонесат некако и да ги подобрат условите во кои учат момчето и другите ученици.

Леденото момче: Ова дете изодува по 5 километри во смрзнувачки услови за да стигне на училиште

Директорот на основното училиште, Фу Хенг, не можел да им поверува на своите очи! Кога момчето пристигнало, тоа имало мразулци наместо коса и веѓи, а образите му биле огнено црвени. Хенг го фотографирал ученикот и така започнала оваа неверојатна приказна. Интернетот го нарекол „Леденото момче“ и наскоро училиштето добило повеќе од 15.000 долари во донации, 20 уреди за греење и 144 комплети топла облека.

Леденото момче: Ова дете изодува по 5 километри во смрзнувачки услови за да стигне на училиште

Леденото момче: Ова дете изодува по 5 километри во смрзнувачки услови за да стигне на училиште

Леденото момче: Ова дете изодува по 5 километри во смрзнувачки услови за да стигне на училиште

„Тоа се случи дента кога учениците почнаа да ги полагаат последните тестови. Температурите се спуштија под нулата и достигнаа -9 степени Целзиусови за 30 минути тоа утро“, изјавил директорот.

Леденото момче: Ова дете изодува по 5 километри во смрзнувачки услови за да стигне на училиште

Леденото момче: Ова дете изодува по 5 километри во смрзнувачки услови за да стигне на училиште

Продолжете на следната страница за остатокот од текстот…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар