Користите смајлиња додека пишувате? Еве што тоа вели за вас

Користите смајлиња додека пишувате? Еве што тоа вели за вас

Секојдневно комуницираме преку Интернет, а еден од најлесните начини на кои можеме виртуелно да покажеме емоција е со смајли. Без разлика дали се класични емотикони или други знаци, еве што користењето смајлиња во пишувањето кажува за вас.

Едно необично истражување покажало дека луѓето кои сакаат да користат смајлиња во допишувањето преку СМС или онлајн-алатки имаат побогат љубовен живот.

Истражувачи од институтот „Кинси“ спровеле анкета со над 5,000 испитаници за користењето на емотикони во пишувањето. Било откриено дека луѓето кои најчесто користат смајлиња во комуникацијата почесто имале храброст да викнат некого на љубовен состанок.

Меѓутоа, смајлињата не се директно поврзани само со првиот состанок, туку и со започнувањето врска. Анкетата покажала дека луѓето кои користеле повеќе смајлиња во допишувањето почесто започнувале љубовни врски.

Покрај поврзаноста на користењето смајлиња со љубовните врски, еве други 10 интересни факти за врските што би требало да ги знаете.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Спиела во пустина, летала со параглајдер и видела 71-метарска статуа од Буда исклесана во планина. Со дигитално новинарство се занимава од факултетските денови.

Поврзани содржини

Остави коментар