Колку облици можете да забележите? Тестирајте ја брзината на вашиот мозок!

Колку облици можете да забележите? Тестирајте ја брзината на вашиот мозок!

Овој хит квиз со геометриски фигури што деновиве се рашири насекаде ширум светот не е лесно да се дешифрира. Покрај тоа што е голем предизвик, тој исто така ќе ви открие и колку брзо вашиот мозок ги обработува визуелниот информации. Сигурно ќе ви биде интересно да знаете дека помалку од 1% досега успеале да дојдат до вистинското решение, па ако и вие успеете тогаш ќе станете дел од ова малцинството!

Епа ајде да се фрлиме на работа!

1. Колку триаголници можете да видите – 16, 17, 29 или 27?

2.Колку четириаголници можете да видите – 13, 6, 8 или 10?

3. Колку квадрати можете да видите – 9, 7, 12 или само 1?

4. Колку триаголници можете да видите – 13, 6, 8 или 15?

5. Колку триаголници можете да видите – 11, 14, 17, или 8?

6. Колку триаголници можете да видите – 17, 27, 29 или 16?

7. Колку триаголници можете да видите – 10, 18, 38 или 41?

8. Колку триаголници можете да видите – 31, 30, 9 или 18?

9. Колку хексагони можете да видите – 11, 8, 14 или 6?

10. Колку триаголници можете да видите – 15, 10, 21 или 18?

Според експертите, изолирањето и разбирањето на облиците е поврзано со брзината на визуелната обработка, а со самото тоа и времето потребно за носење правилни процени за визуелните елементи. Откриено е дека мажите имаат малку подобар резултат од жените, а постарите луѓе можат да имаат потешкотии со распознавање на хаосот во визуелни задачи или кога мора да реагираат во одреден временски период. Тоа често се поврзува со лош вид, но најчесто може да се подобри со вежби за очи.

 • Подготвени сте за одговорите? Кликнете тука за да откриете дали сте во реткиот 1%!

  1. 18 триаголници

  2. 7 четириаголници

  3. 13 триаголници

  4. 15 триаголници

  5. 14 триаголници

  6. 27 триаголници

  7. 38 триаголници

  8. 30 триаголници

  9. 8 хексагони

  10. 15 триаголници

 


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар