Кои се најдобрите градови на Балканот?

Кои се најдобрите градови на Балканот?

Доколку сте расположени за патување летово, тогаш имаме одлична листа на градови за вас! Овие 8 градови на Балканскиот Полуостров се сметаат за најдобри и токму затоа и сите ние треба да ги видиме барем еднаш во нашиот живот!

(9)koi-se-najdobrite-gradovi-na-balkanot

Балканскиот Полуостров не е многу важна дестинација како некои други места во Европа, но овие често занемарени области имаат сè – од чисти плажи до недопрени планини, од урбани градови до археолошки паркови, а цените се пониски од некои познати туристички места од западна Европа.

Листата, секако ќе ја започнеме со нашето природно богатство. Во Македонија се препорачува да не се пропушти градот Охрид. Охрид има културно историски споменици, 365 цркви, прекрасни плажи и многубројни туристички екскурзии. Погледнете кои се останатите дестинации што не смеете да ги пропуштите.

1. Охрид, Македонија

(8) koi-se-najdobrite-gradovi-na-balkanot

2. Пиран, Словенија

(2) koi-se-najdobrite-gradovi-na-balkanot

3. Ровињ, Хрватска

(3) koi-se-najdobrite-gradovi-na-balkanot

4. Мостар, Босна и Херцеговина

(4) koi-se-najdobrite-gradovi-na-balkanot

5. Берат, Албанија

(5) koi-se-najdobrite-gradovi-na-balkanot

6. Нови Сад, Србија

(4) koi-se-najdobrite-gradovi-na-balkanot

7. Будва, Црна Гора

(6) koi-se-najdobrite-gradovi-na-balkanot

8. Призрен, Косово

(7) koi-se-najdobrite-gradovi-na-balkanot

Погледнете ги и најромантичните градови во Европа за кои не сте ни размислувале.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент по Македонски јазик и книжевност. Кога не пишува - чита, и обратно. Сигмунд Фројд, нејзините миленичиња, цртани, Фреди Меркјури, стари предмети и Мото ГП.

Поврзани содржини

Остави коментар