Капење во бесконечни базени на рајски локации

Во овие жешки денови, со температури од над 30 степени Целзиусови, доколку сè уште не сте заминати некаде на летен одмор, идејата да се нурнете во еден фантастичен бесконечен базен, лоциран во некое ексклузивно место, сигурно ви звучи волшебно.

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Малдиви

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Филипини

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Бора Бора

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Шпанија

Овие базени се нарекуваат бесконечни, бидејќи нивните рабови не се видливи, што создава визуелен ефект дека базенот се протега кон хоризонтот, т.е. продолжува до „бесконечност“. Рабовите им се обично неколку сантиметри под нивото на водата, притоа создавајќи го ефектот дека базенот нема крај и бескрајно се протега кон небото, градот, морето, планините, карпите, природата…

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Јужна Калифорнија

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Бали

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Лос Кабос

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Грција

Дизајнерскиот концепт за создавање бесконечен базен, потекнува од Франција уште од 1600 година, кога е изграден базен во Версајскиот дворец. Сепак, денес нив можете да ги најдете најчесто во егзотичните места, на луксузни имоти или пак на реклами.

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Бали

Доколку не можете да си дозволите ваков луксуз, дозволете им бар на вашите очи да се разладат и „исплакнете“ ги за момент. 🙂

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Мексико

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Тахити

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Турција

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Бали

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Сингапур

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Бали

Капење во бесконечни базени на рајски локации

Локација: Лос Анџелес

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. S.N. Reply

    ќе може позадина од базенот што е во Мексико

  2. :D Reply

    E ova ti se vika ludilo xD

Остави коментар