Како настанува предењето кај мачките?

За разлика од другите звуци на мачките, предењето се појавува за време на циклусот на дишење – при вдишувањето и издишувањето на воздухот. Од друга страна, мјаукањето настанува само при издишување.Како настанува предењето кај мачките?Научниците сè уште не се сигурни за точниот механизам кој стои позади предењето. Но, најприфатената идеја досега е дека еден дел од нивниот мозокот им сигнализира на одредени мускули наречени „ларингални мускули“ да го направат овој звук со помош на вибрирање. Истовремено, тие вдишуваат и издишуваат испраќајќи воздух низ гласните жици. Заедно овие два механизма предизвикуваат вибрирање на гласовните жици, создавајќи еден необичен фактор кој им причинува задоволство на голем број луѓе.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар