Како јавноста реагира кога маж напаѓа жена? А што доколку е обратно?

Како јавноста реагира кога маж напаѓа жена? А што доколку е обратно?

Многу кампањи ја поттикнуваат свеста за домашното насилство, но воглавно се концентрираат на жените кои се жртви на нападите на нивните мажи. Ова видео ќе ве поттикне да согледате дека жените не се единствените кои може да бидат жртви на домашно насилство.

Како јавноста реагира кога маж напаѓа жена? А што доколку е обратно?

Овој спот ќе ве поттикне да размислите како гледате на насилството. Постојат многу мажи кои се жртви на насилство но никогаш не зборуваат за тоа отворено. Дали кој било вид насилство треба да биде оправдан? Се бориме за полова рамноправност или потајно се надеваме на нечија доминантност?

„Фактите говорат јасно. 60% од случаите на домашно насилство се против жени додека 40% се против мажи. Насилството е погрешно 100%. Насилство е насилство.“


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар