Како да го спречите замаглувањето на прозорците од вашиот автомобил?

Голем број возачи се сретнале со проблемот кога нивните прозорци се замаглувале, особено во постудените месеци од годината. Слабата видливост од вашето седиште може да ви го отежни возењето, како и да го направи целиот процес многу опасен – како за вас, така и за оние околу вас. Но, не грижете се. Ние пронајдовме начин да ви помогнеме да се погрижите вашите прозорци никогаш повеќе да не се замаглат.

(1) Како да го спречите замаглувањето на прозорците од вашиот автомобил?

Потребни материјали и начин на изработка:
  • Памучен чорап
  • Песок за мачки
  • Картонски круг од средината на кој било селотејп
Наместете го отворот на чорапот околу картонскиот круг

(2) Како да го спречите замаглувањето на прозорците од вашиот автомобил?

Сипете го песокот за мачки во него

(3) Како да го спречите замаглувањето на прозорците од вашиот автомобил?

Отстранете го кругот и заврзете го крајот на чорапот во цврст јазол

(4) Како да го спречите замаглувањето на прозорците од вашиот автомобил?

Сместете го чорапот во кој било отворен простор на вашиот автомобил

(5) Како да го спречите замаглувањето на прозорците од вашиот автомобил?

Овој трик успева бидејќи песокот за мачки ќе ја апсорбира влажноста во воздухот, притоа спречувајќи ги прозорците да се замаглуваат. Како резултат, тие ќе останат чисти и целосно транспарентни.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар