Инспиративни цитати кои ќе ве поттикнат почесто да читате книги

Инспиративни цитати кои ќе ве поттикнат почесто да читате книги

Веројатно познавате барем еден човек кому му се воодушевувате поради тоа што секогаш знае да се изрази со убави зборови и богат речник. Бидете сигурни дека се работи за многу начитан човек кој негува посебна љубов спрема книгите и убавиот пишан збор. Познато е дека книгите ја имаат моќта да ви ги прошират видиците и да ве поттикнат да внесете промена во начинот на кој гледате на животот и светот околу вас. Неретко тие нудат решенија за вашите проблеми, како и бегство од реалниот во свет полн со нови идеи, фантазии и непроценливи мудрости.

20 инспиративни цитати кои ќе ве поттикнат почесто да читате книги

Вистинската книга може да ве мотивира и да ви го даде потребниот стимул за да поработите на вашиот личен напредок. Ова се некои цитати од познати личности кои не би можеле да си го замислат животот без книги, а ќе ве инспирираат веднаш да ја грабнете онаа дебела книга што се токмите да ја читате уште од пред неколку месеци:

„Учете и читајте сериозни книги. Животот ќе се погрижи за останатото.“ – Фјодор Достоевски

„Ако читате само книги што сите други ги читаат, ќе го мислите само она што сите други го мислат.“ – Харуки Мураками.

„Некои книги се за да бидат вкусени, други за да бидат голтнати, но само неколку се за да бидат изџвакани и сварени.“ – Френсис Бејкон

„Сите книги се слични во тој поглед што се повистинити од она што се случува во вистинскиот живот и откако ќе прочитате некоја книга ќе се чувствувате како сè тоа да ви се случило вам, и потоа сè ќе ви припаѓа вам.“ – Ернест Хемингвеј

„Човекот кој не чита добри книги не е ништо подобар од човекот кој не знае ни да ги прочита.“ – Марк Твен

„Читањето добри книги е како разговор со најголемите луѓе од минатите векови.“ – Рене Декарт

„Дом без книги е како тело без душа.“ – Марко Тулиј Кикерон

„Нема потреба да се изгорат книгите за да се уништи една култура. Доволно е луѓето да престанат да ги читаат.“ – Реј Бредбери

Најдоброто кино во светот е мозокот, а тоа ќе го сфатите кога ќе читате добра книга.“ – Ридли Скот

„Читаме за да се потсетиме дека не сме сами.“ – К. С. Луис

„Да читаме и танцуваме – двете забавни нешта кои никогаш нема да му наштетат на светот.“ – Франсоа Волтер

„Нема поисполнети денови од детството од оние поминати со омилената книга.“ – Марсел Пруст

„Единственото образование ми е она што сум го добил од книгите. Позабавно е од одење на училиште затоа што сам си измислуваш задачи и не мораш да слушаш некој како ти зборува.“ – Реј Бредбери

„За да станете паметни потребно е да прочитате само десет книги. Но за да ги најдете тие десет, треба да прочитате илјадници.“ – Непознат автор

„Книгите се бродови кои пловат во пространите мориња на времето.“ – Френсис Бејкон

„Верувајте им на книгите. Тие се тивки кога има потреба, а гласни кога треба да ви го откријат светот што сте го барале.“ – Непознат автор

„Да научите да читате е како да палите оган, секој изговорен слог е нова искра.“ – Виктор Иго

„Парадоксалната природа на читањето лежи во тоа што се дистанцираме од светот за да го разбереме.“ – Даниел Пенак

„Најголемиот универзум се содржи во колекција на книги.“ – Томас Карлајл

„Добрите книги не ги издаваат сите свои тајни веднаш.“ – Стивен Кинг


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар