Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9.650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот живот

Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9.650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот живот

Пред повеќе од 40 години, започнала една неверојатна романса помеѓу уметник од Индија и жена од Шведска. Тие успеале да ги надминат сите препреки коишто им застанале на патот и до ден денес, се сè уште среќни заедно. Еве како започнала нивната уникатна љубовна приказна…

Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот живот

Прадјумна Кумар Маханандија бил роден во изолирано традиционално село во Индија, во 1949 година, во коешто владеат строги, тврдокорни правила и ендогамија – брак дозволен само помеѓу членовите на кастата. Кога се родил Кумар, неговиот астролог предвидел дека неговата судбина е да се ожени со музичарка од некоја далечна земја, којашто е Бик во хороскоп и поседува шума.

Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот живот

„Јас силно верувам во претскажувања и знам дека на оваа планета, сè е однапред испланирано да се случи“, изјавил Кумар за National Geographic.

Човекот многу добро се сеќава на денот, кога ова претскажување станало реалност. Неверојатната романтична приказна, започнала на 17 декември, 1975 година. Во тоа време, Кумар бил уличен артист. Некоја прекрасна жена со сини очи, по име Шарлот Вон Шедвин, му пристапила и го замолила да ѝ наслика портрет.

Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот живот

„Кога таа се појави пред моите очи, се почувствував премногу лесно, како да не тежам ни грам. Не постојат зборови со коишто може да се опише тоа чувство. Нејзините очи беа толку крупни, тркалезни и блескаво сини и ми делуваше како да не гледа во мене, туку низ мене, како апарат за рендген“, вели тој.

Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот животМладиот човек, бил премногу возбуден и не можел во тој момент добро да ја наслика жената од неговите соништа, па ја замолил Шарлот, да дојде повторно некој друг ден. Таа доаѓала уште три пати, па Кумар ѝ насликал три портрети.

„Кога ме посети по втор пат, почувствував дека таа е вистинската жена за мене!“, објаснува Кумар

Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот животПроизлегло дека мистериозната странкиња била родена во знакот Бик, поседува шума и свири на флејта, исто како што предвидел астрологот на денот на раѓањето на Кумар. Кога го дознал сето тоа, Кумар ѝ рекол:

„Ти ќе бидеш моја сопруга. Судбината реши да нè спои!“

Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот животШарлот, којашто имала само 19 години во тоа време, не се исплашила од ова неочекувано признание и решила да му даде шанса на младото момче. Парот поминал 2-3 седмици заедно, а потоа Шарлот морала да се врати во Шведска.

Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот живот Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот живот

Нивната љубовна приказна можела да заврши таму, но младиот и упорен Кумар не дозволил тоа да се случи. После година и пол од нивната разделба, младиот уметник решил да продаде сè што има, за да може да купи велосипед. Со многу малку пари и со помошта од неколку љубезни луѓе коишто ги сретнал по патот, Кумар успеал да извози неверојатни 9650 км со велосипедот, сè додека не пристигнал во Шведска, за да биде со жената на неговиот живот.

Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот живот Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот живот

„Најголемата препрека ми беа моите сопствени мисли и сомнежи“, вели Кумар

Приказната на овие неверојатни љубовници, била крунисана и со брак, во кој се заедно повеќе од 40 години. Парот има израснато и две деца и нивната љубов е подеднакво силна, каква што била отсекогаш.

Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот живот Индиец продал сè што имал, купил велосипед и возел 9650 км до Шведска, за да биде со љубовта на неговиот живот

Може да ве интересираат и овие 11 вистински приказни кои ќе ве натераат повторно да верувате во љубовта


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар