Гулаб кој го уништува светот поради едно колаче

Гулаб кој го уништува светот поради едно колаче

Кратка содржина: Во краткиот анимиран 3Д филм „Pigeon Impossible“ (Невозможниот гулаб), станува збор за еден таен агент кој е почетник во својата работа и се соочува со редок проблем кој не се сретнува во почетните тренинзи: што да направи кога љубопитен гулаб ќе се заглави во внатрешноста на мултимилионска нуклеарна актовка, која му е дадена од владата на САД? 🙂

За изработката на овој краток филм, на режисерот и сценарист Лукас Мартел, му биле потребни околу пет години за да го комплетира, а воедно претставува и негов прв обид за анимација.
.

„Започнувањето на овој проект, најпрво ми беше изговор да научам да работам 3Д анимација, но при крајот потрошив толку време преработувајќи го и „мазнејќи“ го сценариото, бидејќи сакав публиката да се смее додека го гледа.“

Гулаб кој го уништува светот поради едно колачеКрајниот резултат е едно хумористично 6-минутно беснеење по улиците на Вашингтон, додека нашиот херој се бори да се спаси себеси и светот од хаосот предизвикан од еден гладен гулаб. Воодушевувачките визуелни ефекти и сеопфатниот саундтрак ја отсликуваат работата на стотина талентирани уметници и музичари, а филмот е тестамент за она што може да биде постигнато од тим сочинет од посветени волонтери, кои работеле од љубов кон нивниот занает. Добро завршената работа ја докажуваат и многуте добиени награди: Прва награда за најдобар краток филм на светскиот филмски фестивал во Монтреал, најдобра анимација прогласена на филмскиот фестивал во Савана и уште многу други.

———————————————————————————————————————————————————————-

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар