Фотографии од крајот на револуцијата во Куба

После долги шест години герилско војување во кубанските шуми, Фидел Кастро и неговите соработници конечно ја реализираа револуцијата во Куба соборувајќи го диктаторот Фулгенсио Батиста. Потоа следувало победничко дефиле низ улиците на Хавана, за што сведочи оваа галерија фотографии која датира од 1959 година.

Фотографии од крајот на револуцијата во КубаФотографии од крајот на револуцијата во КубаФотографии од крајот на револуцијата во КубаФотографии од крајот на револуцијата во КубаФотографии од крајот на револуцијата во КубаФотографии од крајот на револуцијата во КубаФотографии од крајот на револуцијата во КубаФотографии од крајот на револуцијата во КубаФотографии од крајот на револуцијата во КубаФотографии од крајот на револуцијата во КубаФотографии од крајот на револуцијата во Куба


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар