Формата на брадата кај жените открива каков е нивниот сексуален апетит

Група психолози потврдиле нешто кое веќе го знаевме или во кое барем се сомневавме – жените со широка и силна вилица имаат посилно либидо.

Формата на брадата кај жените открива каков е нејзиниот сексуален апетит

Тие им дале прашалник на група жени со различна форма на брадата и дошле до ваков заклучок според одговорите што ги добиле. Очигледно било дека оние со поширока и силна вилица имаат поразновиден и побогат сексуален живот од другите затоа што имаат и посилно либидо. Не ја барале причината поради која тоа е така, туку се обиделе да откријат како мажите реагираат на различните форми на брада без да знаат за прашалникот кој претходно им бил даден на жените.

Заклучиле дека тие послабо реагирале на овие жени и ги преферирале жените со понежни линии на лицето. Психолозите претпоставуваат дека тоа е така поради тоа што оние со широка вилица имаат повисоко ниво на тестостерон и затоа се склони кон промискуитет, а мажите тоа потсвесно го препознаваат поткрепувајќи ја нивната претпоставка.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар