Факти за мозокот што ќе ве натераат да се замислите

Факти за мозокот што ќе ве натераат да се замислите

Автор: Мирослава Симоновска

Енергијата што ја троши мозокот кога човек е буден, може да запали сијалица од 23 до 25 вати.

Факти за мозокот што ќе ве натераат да се замислите

Октоподот има 3 пати повеќе нервни клетки отколку човекот.

Факти за мозокот што ќе ве натераат да се замислите

За да доживее девојката оргазам во текот на сексот, центарот во мозокот кој ги контролира стравот и анксиозноста, мора да е исклучен. Совет плус: Загрејте ѝ ги стапалата.

Факти за мозокот што ќе ве натераат да се замислите

Ако крвните садови на мозокот се извадат, би можело да се направи патека долга 100.000 милји, која би ја заобиколила Земјата повеќе од 4 пати.

Факти за мозокот што ќе ве натераат да се замислите

Кога нѐ боли глава, сигурно не е мозокот, зашто тој нема рецептори за болка. Докторите може да го оперираат мозокот дури и кога сме потполно будни, без анестезија и нема да чувствуваме ништо.

Факти за мозокот што ќе ве натераат да се замислите

Љубовта боли – и тоа буквално, зашто рецепторите во мозокот за физичка и емоционална болка се исти.

Факти за мозокот што ќе ве натераат да се замислите

Мозокот лачи хормон кој ни помага да не реагираме во сон. Затоа човекот е „парализиран“ додека спие и не ги прави дејствата што ги сонува. Ви олесна, нели?

Факти за мозокот што ќе ве натераат да се замислите

Сите фетуси на почетокот се женски, но по осмата недела, ненадеен напад од машки хормони доаѓа од мозокот и ги убива женските гени.

Факти за мозокот што ќе ве натераат да се замислите

Не можеме да се скокоткаме самите себе, заради малиот мозок кој го предупредува човековиот систем.

Факти за мозокот што ќе ве натераат да се замислите

Големината е важна – особено кога се работи за онаа на рецепторот на хормонот вазопресин што влијае на исфрлањето вода преку урината. Колку што е подолг – толку е поверојатно човек да биде доверлив, лојален и верен.

Факти за мозокот што ќе ве натераат да се замислите

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. mio Reply

  – cигурно не е мозокот, зашто тој нема рецептори за болка


  – зашто рецепторите во мозокот за физичка и емоционална болка се исти. ??

  • Анонимен Reply

   Niz celoto telo imas receptori za razlicni drazbi (megju koi i za bolka), koi ja primaat drazbata i kako informacija ja prenesuvaat do mozokot kade sto e smesten centarot za bolka (kako rezultat na toa i cuvstvuvas bolka na samoto mesto). Mozokot kako organ nema svoi receptori za bolka, pa istata nema da ja pocuvstvuvas dokolku odreden patoloski proces ti se slucuva vo mozokot. Znaci dobro si e napisano, ako te boli glava-ne e mozokot:)

 2. жиче Reply

  и плус, машките хормони НЕ ги убиваат женските гени!

 3. kalipso Reply

  za mio: mozokot nema receptori za bolka – za MOZOKOT!!!
  a ca celo telo receptorite za bolka se smesteni vo mozokot!

 4. Даниела Reply

  Е навистина убаво и поучно, голем дел од овие работи ме зачудија. Особено тоа дека емоционалната и физичката болка е иста. Сум чула веќе, ама ми се чинело невозможно.
  Но сега навистина разбирам, не ми се причинува дека ме боли цело тело кога сум тажна, поготово кога не сум среќна во љубовта. 🙂 🙂 🙂

 5. елена Reply

  Може да се скокоткаме самите. Пробајте на горната усна со прст и ќе видите дека може

Остави коментар