Еве што се случува кога половите ќе си ги сменат улогите

Автор: Ана Петровиќ

Најчесто рекламите имаат тенденција да ги прикажуваат жените во провокативни пози, без разлика за каков производ станува збор. Доколку начекате неколку реклами додека гледате телевизија, ќе забележите дека повеќето од нив содржат барем мала доза на сексизам.

(1) eve-shto-se-sluchuva-koga-polovite-kje-si-gi-smenat-ulogite-kafepauza.mk (3) eve-shto-se-sluchuva-koga-polovite-kje-si-gi-smenat-ulogite-kafepauza.mk (2) eve-shto-se-sluchuva-koga-polovite-kje-si-gi-smenat-ulogite-kafepauza.mk

Поради фактот дека ништо не се менува во поглед на ваквите стереотипи, Buzzfeed одлучија да направат видео, каде што половите улоги се заменети во три реклами. Резултатите се, нормално, пресмешни.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар