Два основни видови карактери кои нè обликуваат како личности

Дали имате навика да ги избегнувате предизвиците или да се соочувате со нив? Дали трудот и упорноста ги сметате како пат до успехот или залудно трошење време?

dva-osnovni-vidovi-karakteri-koi-ne-oblikuvaat-kako-lichnosti-kafepauza.mk

Ова е едноставен, но корисен приказ на двата сосема спротивни карактерни особини кои нè обликуваат како личности. Каде се пронаоѓате себеси, во левата или десната колона?

Статичен менталитет

Интелигенцијата е статична

Води до желба да се изгледа паметно и има тенденција да:

Растечки менталитет

Интелигенцијата се развива

Води до желба да се надградуваат сопствените знаења и интереси и затоа има тенденција да:

Избегнува предизвици Ги прифаќа предизвиците
Лесно да се предаде пред препреките Да биде отпорен и издржлив на препреките
Вложувањето напор го гледа како залудно и без цел Вложувањето напор го гледа како пат до успехот
Не може да поднесе критика и го игнорира негативниот фидбек што го добива од другите, иако е добронамерен Учи од упатените критики
Се чувствува загрозено поради туѓиот успех Успехот на другите го гледа како инспирација и поука
Како резултат нема да го достигнат својот потенцијал и многу рано во животот ќе застанат на статична точка која не води до напредок. Ова е одраз на детерминистички поглед на светот, односно покорување на силата и законите на природата, верувајќи дека човекот е немоќен да влијае. Како резултат постигнуваат високи и важни успеси во животот. Ова им дава чувство на моќ и слободна волја.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

  1. Марио Reply

    Дефинитивно во десната. 🙂

Остави коментар