Девет причини зошто луѓето велат „не“ пред олтарот

Девет причини зошто луѓето велат „не“ пред олтарот

Мажите се обидуваат да му дадат отпор на бракот, иако тие имаат најголема корист од него. Тие не сакаат да стапат во брак бидејќи се плашат дека нивната идна сопруга ќе започне да им кажува што да прават. Ова може да биде важна причина зошто некој може да каже „не“. Но, кои се другите причини и зошто некој можеби ќе одлучи да не стапи во брак во последен момент?

Девет причини зошто луѓето велат „не“ пред олтарот

Прочитајте ги 9-те причини зошто луѓето се откажуваат пред олтарот.

1. Притисокот што ни го прават нашите најблиски

Иако е тажно, сепак нашите најблиски понекогаш ја гледаат нашата ситуација поинаку и можат да посеат сомнеж во нас. На пример, вашиот пријател или вашата роднина може да дојде и да ви каже вам или на партнерот дека ќе направите голема грешка, дека не припаѓате заедно и дека подобро ќе биде да раскинете сега, отколку да страдате подоцна.

Сама по себе, свадбата е емотивна и стресна манифестација и со целиот дополнителен притисок, можеби ќе претпочитате само да се повлечете.

2. Мажот мисли дека единствената работа што ја сака неговата жена е нивната свадба

Еден маж признал дека по запросувањето, неговата идна сопруга станала премногу опседната со свадбата. Таа сакала голема свадба, а тој токму спротивното. Нивното несогласување било огромно и на крајот тој се откажал.

3. Сфаќате дека не сте среќни со некоја личност иако сте заљубени во неа

Заљубени сте, но сте депресивни. Една корисничка на Редит ги споделила нејзините причини за напуштањето. Тие биле верени, но таа уште од почетокот мислела дека тоа е грешка. Едноставно, не била среќна со него и не гледала светла иднина за нив. Неколку години подоцна, двајцата станале добри пријатели, а секој од нив пронашол нов партнер.

4. Сфаќате дека таа личност не е за вас

Друга девојка споделила зошто се откажал младоженецот. Тој поминувал многу време со својата поранешна девојка наместо да помага во организацијата на свадбата. Малку подоцна, рекол дека тоа му помогнало да разбере дека не му е забавно со неа и дека тие не си одговараат.

Понекогаш луѓето одеднаш сфаќаат дека нешто не е во ред и престануваат да гледаат каков било потенцијал за врската.

5. Бидејќи некој опседнато ве контролира

Можеби ќе почнете да сакате да контролирате сè: неговата ергенска или нејзината моминска забава, големината на идниот кревет, мирисот на цвеќето на вашата свадба, па дури и да се јавувате секој час да прашате како е на работа. Партнерот започнува да гледа друг дел од вас што може да не му се допаѓа.

6. Расправија пред церемонијата

Секоја двојка може да се расправа, но понекогаш, веднаш пред церемонијата, причината за караница е нова и партнерите може да се однесуваат на неочекуван начин. Некој може да вика, друг може само да слуша, а некој друг може да избега затоа што одеднаш сфаќа дека начинот на решавање на проблемите е драстично различен од претходното однесување на нивниот иден сопружник.

7. Прифаќате дека тоа не е љубов

Корисничка на Редит споделила дека го оставила својот вереник пред олтарот бидејќи сфатила дека не го сака и дека не е подготвена за брак поради неодамнешниот развод. Подоцна, тој пронашол прекрасна жена и сега се среќни заедно.

8. Поради несигурност

На Редит има една интересна приказна што раскажува зошто еден пријател останал сам пред олтарот. Тој бил целосно заљубен и ја запросил девојката, но таа била несигурна и никогаш претходно не била во врска. Тие многу се расправале. Поради тоа, подоцна таа се откажала од бракот.

9. Емоционална злоупотреба

„Ако не се ожениш со мене, ќе си направам нешто лошо.“ „Не можам да живеам без тебе.“ Некој може да се обиде да користи разни трикови и манипулации за да ја натера другата личност да биде нејзин сопруг или сопруга. Но, кога ќе дојде свадбата, манипулираната личност сфаќа дека таа едноставно не може да го стори тоа.

Прочитајте и кои се причините поради кои луѓето изневеруваат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар