Дебелка девојка танцува како да ќе нема утре

Витни Тор покажува дека бројот на килограми нема никаква врска со способноста за танцување. Таа почнала да танцува од 4 години, а веќе на 16 држела часови во студио за танц. Но, кога заминала на факултет, почнала нагло да се дебелее. По дипломирањето ѝ бил дијагностициран синдром на полицистичен јајник, после што се преселила во Јужна Кореа и се здебелила 90 килограми. Таа и понатаму продолжила да танцува по клубови, но не ни помислувала професионално да се занимава со танц.

Дебелка девојка танцува како да ќе нема утре

Витни работи како блогерка и радио продуцентка, а идејата да започне да ги споделува своите видеа во кои енергично танцува е на нејзиниот колега од утринското шоу Џеред и Кејти.

Таа е и иницијатор на кампањата „Тело без срам“ преку која се труди да ги инспирира другите девојки да се прифатат такви какви што се.

Нејзините видеа на Јутјуб ги споделува со изразот A Fat Girl Dancing (Дебела девојка танцува).

„Учам да се сакам себеси. Имам живеено како жена од 59 килограми и како жена од 150 килограми во Америка, Европа и Азија. Културните норми, притисоците, општеството и каприците на модната индустрија не ја дефинираат мојата вредност како жена или како човечко суштество“ – пишува Тори на нејзиниот сајт.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. anonimna Reply

    lele srcka…dobro e cim se saka i uziva vo svoeto telo…inace mozam da i go zamislam zivotot vo Juzna Korea =]] tamu site se do maksimum 60 kila…reklami od slabi kpop idols nasekade..lugeto tamu imaat odredeni normi za ubavina a ako si debel kje ti go kazat toa vo faca. Da kje ti recat hmm debel si treba da oslabes, i nema niso sramno vo toa isto kako sho prasuvaat kolku godini imas hahah

Остави коментар