Дали сте доволно интелигентни да го решите овој проблем?

Оваа загатка ви ги тестира знаењата и аналитичките способности. На фотографијата гледаме 4 кибрити кои се поставени во форма на знакот плус. Она што вие треба да го направите е да помрднете само еден кибрит и за да направите квадрат.

dali-ste-dovolno-intelgientni-da-go-reshite-ovoj-problem-kafepauza.mk

На прв поглед изгледа лесно, но штом ќе се обидете да го решите проблемот, ќе сфатите дека ова е една од потешките загатки кои сте ги сретнале. Видеото во прилог, ви дава 20 секунди да го најдете решението пред да ви го покаже. Секако, ако ви е потребно повеќе време можете да го паузирате.

За оние од вас кои не можат да го најдат решението, обидете се да го гледате проблемот од друга перспектива. Размислувајте настрана од очигледните начини кои веќе сте ги пробале и обидете се да најдете алтернативно решение.

Овој вид загатки се забавни и се одличен начин да ги предизвикате умот и мозокот. Тие ви помагаат да го задржите вашиот ум остар, а исто така се и одлични за вашите деца. Децата всушност, имаат помалку проблеми при решавањето на овие загатки. Тие секогаш го бараат поедноставното решение, кое најчесто е и точното.

Е па ајде, обидете се да го решите проблемот, и со среќа!

Обидете се да ја решите и оваа загатка која можат да ја решат само 2% од луѓето.

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар