Дали спаѓате во малиот процент луѓе кои точно погодиле колку моливи има на овој цртеж?

Дали спаѓате во малиот процент луѓе кои точно погодиле колку моливи има на овој цртеж?

Интернетот е преполн со интересни логички задачи кои можат да ви помогнат времето побрзо да ви помине. Токму затоа и налетавме на оваа која изгледа како многумина да намачила. Станува збор за навидум едноставно пребројување кое голем број луѓе неуспешно го завршуваат.

Дали спаѓате во малиот процент луѓе кои точно погодиле колку моливи има на овој цртеж?

Задачата е очигледна – пребројте точно колку моливи има на оваа фотографија. Но, ако ви изгледа лесно, веднаш да ве предупредиме дека околу 70% од луѓето кои се обиделе да ја решат оваа загатка згрешиле при првиот обид за броење. Па, ајде да видиме дали вие ќе успеете?

За секој случај, ви го оставивме решението скриено, па доколку сакате да проверите дали сте во право, само кликнете подолу…

 • Решение

  Одговорот, како и со секој друг ваков случај, е многу едноставно. На фотографијата можете да видите 4 групи моливи, во кои се наоѓаат по 18 парчиња. Сè што треба да направите е да ги помножите овие два броја: 4×18 и ќе го добиете одговорот: 72. Дали бевте во право?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

 1. Aleksandar Reply

  Greska ! 3 grupi po 16 i edna gruga od 18 molivi t.e
  16*3+18= 66 🙂

  • Анонимен Reply

   4*18 = 72

 2. Kristijan Reply

  Da, ima 72 molivi 😀

Остави коментар