Дали можете да забележите што не е во ред со овие слики?

„Вие гледате, но не забележувате“, вели славниот детектив Шерлок Холмс. Многумина се движат низ животот без да ги забележуваат нештата околу себе, па затоа и пропуштаат многу. Вие можеби мислите дека гледате само затоа што одите со отворени очи, но тоа е далеку од вистината. Па, ако сакате да откриете колку сте добри во забележувањето клучни ситници, тогаш бидете се да откриете што не е во ред со следниве слики.

1. Астронаут

2. Село

3. Тоалет

4. Леден брег

5. Појадок

6. Пустина

7. Лондон

8. Куќа

9. Соблекувална

10. Центар

 • Решенија:

  1. Астронаутот стои на месечината, така што таа не може да постои во позадината.

  2. Реката исчезнува зад мостот.

  3. Вампирите немаат одраз во огледало.

  4. Поларната мечка живее на Северен пол, а пингвините на Јужен пол.

  5. Нема млеко во бокалот што го држи мајката.

  6. Нема сенки од камилите.

  7. Во Обединетото Кралство се вози по левата лента.

  8. Ветрот дува во различни насоки.

  9. Одразот на рацете во огледалото не е точен.

  10. Семафорот нема црвено светло, трамвајот нема врата и под него нема шини, фудбалскиот натпревар се одржува на 32 декември.

Ги најдовте сите неправилности? Пробајте да ги решите и овие 12 интересни загатки кои се одлична вежба за вашиот мозок!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар