Цвеќиња кои стануваат проѕирни секогаш кога ќе заврне дожд

Погледнете ги овие неверојатни цвеќиња, чии лисја стануваат кристално чисти кога ќе стапат во контакт со вода. „Diphelleia grayi“ или Костурските цвеќиња, можат да се најдат на само 3 места во светот. Тие растат на влажните и планински области во постудените делови од Јапонија, Кина и Апалачките планини во Америка. Но, она што е можеби најинтересно кај нив е што откако ќе се исушат лисјата, тие скоро инстантно ја добиваат својата бела боја. Неверојатно, се согласувате?

(1) Цвеќиња кои стануваат проѕирни секогаш кога ќе заврне дожд

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар