Црвената плажа во Кина

Црвената плажа се наоѓа на реката Лиаохе, која се наоѓа 30 километри северозападно од градот Панжин во Кина. Своето име плажата го добила благодарение на нејзиниот изглед, кој е предизвикан од една морска трева која цвета на солена почва. Тревата започнува да расте во април или во почетокот на мај и преку лето е зелена.Црвената плажа во Кина На есен, таа добива црвена боја, а плажата наеднаш добива изглед како да е прекриена со црвен килим и создава еден уникатен пејзаж. Поголемиот дел од „Црвената плажа“ е заштитен и затворен за посетителите.Црвената плажа во КинаЦрвената плажа во КинаЦрвената плажа во КинаЦрвената плажа во КинаЦрвената плажа во КинаЦрвената плажа во Кина
———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар